Pierwsze edycje projektu

Pierwsza edycja projektu “Odkrytki. Kochanym ciotkom” została zrealizowana w ramach grantu otrzymanego we Wrocławskiej Szkole Fotografii afa w terminie od grudnia 2013 do marca 2014.

Pieńsk, Bogatynia, Zgorzelec

Na projekt składał się wyjazd na plener fotograficzny czwórki organizatorów i zarazem uczestników w tereny przy granicy polsko-niemieckiej. Przy wyjeździe nie mieliśmy planów na konkretne miejsca czy zabytki. Jechaliśmy zupełnie w nieznane. Byliśmy otwarci na nowe obrazy, nowe tereny i intrygujące widoki. Przez te kilka dni odkryliśmy bardzo ciekawe miejscowości, tak jak Zgorzelec (zarówno jego polska, jak i niemiecka strona), Pieńsk czy Bogatynia. Tam udało nam się sfotografować miejsca tajemnicze, czasem surrealistyczne, które wykorzystaliśmy do projektu nietypowych pocztówek. Najbardziej intrygująca okazała się kopalnia piasku w Pieńsku, o której istnieniu nie mieliśmy bladego pojęcia.

14 lutego 2014 roku odbył się wernisaż “Odkrytek” we wrocławskiej Galerii U, gdzie pocztówki zostały pokazane jak prawdziwe dzieła sztuki. Uhonorowaliśmy je ramami, szkłem i lampką wina. Część z nich została rozdana z przykazaniem wysłania w świat dla podtrzymania tradycyjnej komunikacji pocztowej. Na wystawie odważyliśmy się też pokazać backstage wyjazdów, na który składały się zdjęcia z pleneru, pudełko znalezionych pocztówek, będące inspiracją do stworzenia nazwy kolektywu.