Warsztaty na Nadodrzu

W tej edycji skupiliśmy się na mieszkańcach Wrocławia, i wspólnie z nimi pracowaliśmy nad pocztówkami. Interesuje nas bowiem, jak Wrocławianie postrzegają swoje miasto i co ich w nim intryguje.

Zorganizowane zostały warsztaty dla trzech grup: dzieci ze szkół podstawowych, młodzieży w wieku licealnym i dorosłych w wieku emerytalnym.

 

Każdej grupie zaoferowane zostały dwudniowe warsztaty, podczas których prezentowane były podstawowe techniki fotograficzne. Uczestnicy zapoznali się z terminem fotografii ulicznej i dostali aparaty, aby na wspólnych plenerach odkrywać nowe oblicza Wrocławia. Każda z grup zwiedzała inną część Nadodrza tak, aby ukazać jego różnorodność i malowniczość. Uczestnicy pod koniec pleneru wybrali jedno zdjęcie, z którego pod naszym czujnym okiem przygotowali swoją pocztówkę za pomocą profesjonalnych programów graficznych do obróbki zdjęć.

Efekty pracy zostały wydrukowane na pocztówkach w dobrej jakości i niestandardowym formacie. Tak przygotowane zostały zaprezentowane na grupowej wystawie w Konturach Kultury we Wrocławiu. “Odkrytki” stawiają sobie za cel inne spojrzenie na Wrocław i promowanie jego bardziej intrygujących, mniej turystycznych części. Zapuszczanie się w nie tak popularne miejsca może dać świeższą i ciekawszą wizję stolicy Dolnego Śląska. Dodatkowym walorem projektu była praca z amatorami fotografii, którzy nieobciążeni zasadami wyniesionymi ze szkół artystycznych, posiadają wolność tworzenia i innowacyjne spojrzenie na fotografię. Ten fakt sprawił, że dostaliśmy zupełnie nowe i nieoczekiwane ujęcia fotograficzne, które idealnie sprawdzały i sprawdzają się w formacie pocztówek.